Ki lehet családi napelem rendszer beruházó? Majdhogynem bárki, ugyanis a háztartási méretű kiserőműnél az erőmű nagysága és a hálózatra csatlakozás módja van szabályozva, tehát ilyen termelői kapacitást magánemberek és társaságok is létrehozhatnak. Egy családi napelem rendszer jellemzően a háztartási méretű kiserőmű besorolásba esik, azaz teljesítménye nem haladja meg a fogyasztóként rendelkezésre álló értéket (de maximum 50kW-ot), és a felhasználó kisfeszültségű hálózatához csatlakozik.
Ha a tervezett rendszer 50kW-nál nagyobb teljesítményű, akkor is csatlakozhat áramszolgáltatója hálózatához, de amit termel érdemes elfogyasztani ugyanis a többlet termelést szolgáltatója nem köteles átvenni. Tanácsos a hálózati engedélyessel és az áramkereskedővel egyaránt egyeztetni, írásos állásfoglalást kérni a beruházás tervezési fázisában.
Családi napelem rendszer csomagok
A családi házra javasolt napelem rendszer csomag a napelemeken és a hozzá illő inverteren túl tartalmazza egy átlagos rendszer minden tartozékát (rögzítő elemek, kábelezés, túlfeszültség védelem, stb), valamint a tervezési, engedélyezési, szerelési és beüzemelési költségeket, de nem tartalmazza az áramszolgáltató felé fizetendő esetleges díjakat és illetékeket!
A csomagok árát befolyásoló költségnövelő tényezők:
- szigetüzemű rendszer (nem hálózatba visszatápláló)
- több tetősíkon történő telepítés
- tetőlejtés kevesebb, mint 15 fok (beleértve a lapos tetőket), vagy több mint 45 fok
- tetőfedés eltér a Magyarországon használt legáltalánosabb anyagokétól
- hálózatra csatlakozás másik épületben van
- 1,5 szintnél magasabb ház
- földelés kiépítése szükséges
Ezekben az esetekben a felmerülő többletköltségről a szállítás előtt tájékoztatjuk az ügyfelet.